OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tento rok byl v mnoha ohledech (pochopitelně hudebních) plný očekávání. Výsledky některý jsme zde již publikovali, na další si ještě budete muset počkat. V tomto textu je krátké shrnutí toho, jak dopadlo čekání na nové album německých FLOWING TEARS. Očekávání v tom smyslu, jestli se přeci jenom polepší a vrátí se k hudbě svých starších alb, a nebo budou pokračovat v nezáživném stylu, jaký předvedli na „Serpentine“. Historie skupiny příliš daleko do historie nesahá, přesto stihli vydat pár pěkných alb. V loňském roce se skupina rozešla se svou zpěvačkou Stefanií Duchêne a její místo nahradila dosud neznámá Helen Vogt, pro kterou jsou FLOWING TEARS prvním větším angažmá. A i zde se naskýtala otázka, zda s novou krví přijdou i svěží motivy v jejich hudbě. Skupina, tehdy ještě s dlouhým názvem FLOWING TEARS & WITHERED FLOWERS, vydala své první album v půli devadesátých let a zpočátku své tvorby hrála pomalou rockovou hudbu (a la THE GATHERING), velmi příjemnou na poslech. S albem „Jade“ se jejich styl začal pomalu orientovat do jiných vod, přesto právě toto album považuji za jejich nejlepší. „Jade“ byl dobrý kompromis mezi jejich minulou a jejich budoucí tvorbou. Na dalším albu, „Serpentine“, však již své minulosti zcela vzdálili a jejich hudba spíše připomínala jednu z mnoha kopií LACUNA COIL. Na rozdíl od zmíněných Italů hráli hudbu značně nezáživnou, bez výraznějších melodií.
A jak se věci mají s „Razorbliss“? Bohužel podobně jako na „Serpentine“. Netvrdím, že jde o úplně špatné album, jen mu něco chybí. Hudba plyne, čas ubíhá, ale nějakého zajímavějšího motivu se nedočkáme. Posluchač marně čeká, až mu v hlavě utkví chytlavá melodie, jenže každá skladba se zdrží jen po dobu své stopáže. A po skončení alba? Slyšeli jsme pěknou rockovou nahrávku, kterou si možná zas někdy pustíme k práci, ale při hledání většího hudebního požitku po CD „Razorbliss“ určitě nesáhneme. Takže nová krev nové nápady nepřinesla. Přitom Helen je dobrá zpěvačka, barvou hlasu podobná své předchůdkyni, nicméně autoři hudby jí nedají možnost se výrazněji projevit, a tak i její zpěv posléze začíná nudit. Se zvukem alba si skupina vyhrála jinak, po této stránce „Razorbliss“ zní moc pěkně. Problém je v tom, že dobrá produkce průměrnou hudbu na hladinu nevytáhne. A „Razorbliss“ je jasné potvrzení, že FLOWING TEARS jsou průměrnou kapelou. Svou šanci, kterou si vytvořili s „Jade“, dnes pohřbili.
Průměrné rockové album, příjemné na poslech, ale více od něj nečekejte. „Razorbliss“ není hudení dílo, ke kterému by byl důvod se po čase opět vracet. Už po několika skladbách začne nudit a až do konce nudným zůstane.
4 / 10
Helen Vogt
- zpěv
Benjamin Buss
- kytara, programování
Frederic Lesny
- basa
Stefan Gemballa
- bicí
1. Razorbliss
2. Believe
3. Virago
4. Undying
5. Radium Angel
6. Firedream
7. Ballad Of A Lonely God
8. Snakes Of Grey
9. Mine Is The Ocean
10. Maladine
11. Unspoken
12. Pitch Black Water
Thy Kingdom Gone (2008)
Invanity - Live in Berlin (2007)
Razorbliss (2004)
Serpentine (2002)
Jade (2000)
Swallow (1999)
Joy Parade (1997)
Swansongs (1996)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 44:50
Produkce: Waldemar Sorychta
Špatné, špatné ... FLOWING TEARS se rozhodli, že budou evropskými EVANESCENCE a tomu podřidili vše. Jednoduchá stavba skladeb, lehce zapamatovatelné až podbízivé melodie atd. atd. Nic proti. Ovšem věc má jeden háček. A to ten, že tato deska je totiž nesmírně nevýrazná, mdlá a nudná. Neobsahuje žádný moment, který by ji dokázal alespoň povytáhnout z bahna hlubokého podprůměru.
FLOWING TEARS už dávno nejsou tím, čím bývali. Zapomeňte na "Joy Parade" a "Jade". Tohle je úplně jiná kapela ...
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.